badania profilaktyczne wicci
|

Badania profilakatyczne

Jak regularnie i sprawnie zatroszczyć się o siebie?

Dbasz o swoje dzieci, rodziców, przyjaciół, ale często troszcząc się o innych zapominasz zadbać o siebie? Jesli na to pytanie odpowiadasz sobie przytaknieciem ten artykuł jest dla Ciebie. Światowa organizacja zdrowia alarmuje: aby uprzedzać rozwijanie się chorób każda kobieta bez względu na wiek powinna co roku przeznaczać czas na wykonanie podstawowych badań laboratoryjnych. Mieszkając w Polsce wcale nie musisz szukać zawikłanych rozwiązań: wystarczy poprosić swojego lekarza POZ o skierowanie, możesz też w każdym laboratorium bez skierowania wykonać badania odpłatnie, bez wizyty u lekarza.

Poniżej znajdziesz listę zalecanych badań, które należy wykonać raz w roku.

Profilaktycznie.

BADANIA U KOBIET NIEZALEŻNIE OD WIEKU:

· regularne samobadanie: pomiar masy ciała, ciśnienia i badanie piersi

· raz na pół roku wizyta u stomatologa

· raz w roku wizyta u lekarza rodzinnego i podstawowe badania takie jak morfologia, OB, stężenie glukozy we krwi oraz badanie ogólne moczu

· raz na pięć lat badanie profilu lipidowego

· raz w roku wizyta u ginekologa

Badania laboratoryjne wykonuje się nie tylko po to, aby potwierdzić lub wykluczyć istnienie jakiejś choroby, ale także po to, by ocenić ryzyko wystąpienia wielu schorzeń np. cukrzycy, miażdżycy lub hipercholesterolemii.

Podstawowe badania laboratoryjne pokazują tylko ogólny stan zdrowia oraz to, czy pacjent mieści się w „zakresie referencyjnym”, czyli normach przewidzianych dla poszczególnych parametrów. Jednak ostateczne wyniki zależą od wielu czynników, np. schorzeń przewlekłych, przyjmowanych leków, wieku oraz diety.

Dlatego ważne jest, aby wyniki badania obejrzał lekarz i właściwie je zinterpretował.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.