Czym właściwie jest emocja

Emocje a joga

Każdego dnia emocje targają naszym życiem. Niektóre są pozytywne, a inne takie jak gniew, nienawiść, duma, pożądanie, obsesja czy chciwość – przysłaniają nam poczucie szczęścia.

Emocje stanowią integralną część naszego istnienia, a wyrażanie ich pozwala nam zachować wewnętrzną równowagę.

Aby poczuć spokój w sobie, dlaczego więc nie zapoznać się po prostu z technikami jogi? One w jasny i klarowny sposób wskazują według jakich zasad możemy nauczyć się panowania nad swoimi emocjami.

 

Czym właściwie jest emocja?

Emocja to fluktuacja energii. Przejawia się pobudzeniem po nagle zaistniałym wydarzeniu, a w przypadku konfliktu, wypadku lub złych wiadomości dodatkowo towarzyszą munegatywne myśli.

W zależności od sytuacji może to być uczucie żalu, strachu lub złości.

Pod wpływem instynktownej chęci przetrwania, organizm wydaje alarm: przyspieszenie akcji serca, łzy, krzyk, duszność, sztywnienie mięśni itp.

Każdy reaguje inaczej, podczas gdy niektórzy są podejrzliwi, inni pozostają niewrażliwi lub odwrotnie, są tak poruszeni, że czują się całkowicie bezradni. Jeśli emocja jest tymczasowa, ciało i umysł szybko odzyskują stabilność. Jednak utrzymująca się lub narastająca emocja może powodować prawdziwą niestabilność, aż do wywołania depresji. Wynika to głównie z faktu, że w trosce o dobrą reputację w społeczeństwie, wolimy trzymać je głęboko w sobie. Jednak ból odczuwany przez osobę powstrzymującą się od okazania emocji może prowadzić do przesilenia emocjonalnego, stresu, a nawet chronicznej złości.

Ćwicząc jogę, będziesz w stanie lepiej regulować i ograniczać swoje emocje, aby nie narażać swojego zdrowia na ryzyko. W istocie, ta holistyczna dyscyplina doprowadzi cię do rozładowania nagromadzonych napięć, do uzewnętrznienia tego, co się w Tobie dzieje, bez żadnej przemocy. Czy jest lepszy sposób na pogodzenie się ze sobą?

Jak lepiej żyć ze swoimi uczuciami?

Odpowiedź jest prosta: regularna praktyka medytacji.

Intensywnie związana z jogą, medytacja pozwala na pelna konfrontacje swoich emocji i odnalezienie spokoju umysłu. Ponadto pozwala ona rozwijać nam zdolność koncentracji, a tym samym ułatwia wykonywanie codziennych zadań.

Poświęcając sobie czas na wyciszenie, będziesz w stanie zdać sobie sprawę z tego, co dzieje się w Twojej głowie i całym Twoim ciele. Aby to zrobić, usiądź w cichym miejscu i skup się na swoich myślach i odczuciach fizycznych przez kilka minut. Następnie napełnij się uczuciem będącym przeciwieństwem emocji, które odczuwasz, takie jak radość, gdy jesteś smutna. Weź głęboki oddech i pozwól, aby szczęście zawładnęło całą Twoją istotą. Regularne medytowanie pomoże ci uwolnić się od nadmiernie intensywnych uczuć i ostatecznie żyć spokojniej. Ponieważ rozwiązania, które pomogą złagodzić Twoje emocje, znajdują się tylko w Tobie!

Podczas wykonywania ćwiczeń oddechowych

Jogini od tysiącleci znaleźli ścisły związek między oddechem a psychiką. Oddech i umysł, zwłaszcza emocje, są nierozłączne, a stan jednego z konieczności odzwierciedla stan drugiego. Na przykład, jeśli właśnie walczyłaś, oddech jest nieregularny i szybki, podobnie jak stan psychiczny. I odwrotnie, jeśli wychodzisz z drzemki, czujesz się wypoczęta i ożywiona.

Oddychasz powoli i głęboko, w doskonałej harmonii ze stanem psychicznym. Nie wahaj się więc ćwiczyć oddech, zwany w jodze pranajamą, gdy tylko poczujesz niepokój, złość lub bezsenność!

Odświeżający oddech, zwany shitali, skutecznie przywraca spokój i wygodę. Zamiast oddychać przez nos, jak jest to zalecane w jodze, wdychasz przez usta, tworząc rurkę z lekko wystającym językiem. Czy czujesz korzyści płynące z tej fali świeżości, która przechodzi przez Ciebie od stóp do głów? Ćwicz bez umiaru!

 

Niektóre pozycje, aby znaleźć spokój i pogodę ducha

Joga to więcej niż sport. Ta dyscyplina pomaga zmienić sposób myślenia, a tym samym przyjąć inną perspektywę życia. W tym celu postawy i asany odgrywają zasadniczą rolę pod warunkiem, że szczerze chcesz zmienić, próbując zrozumieć i zaakceptować swoje stany emocjonalne. Jeśli chcesz uzyskać dobre samopoczucie psychiczne i fizyczne pomimo kaprysów życia, będziesz musiał wyciszyć wahania umysłu, czyli vrittis. Aby ustabilizować umysł i znaleźć harmonijne życie codzienne, wybieraj odwrócone pozycje, które skutecznie uspokajają Pitta, element ognia. Tak więc jogini lubią pozycję psa z głową w dół, w sanskrycie Adho Mukha Śvānāsana, ale także pozycję świecy, Sarvangasana.

Aby uzyskać szczęście, zaleca się również pozycję tygrysa lub Vyagrasanę. Odkryjesz wiele innych sposobów na odzyskanie równowagi emocjonalnej, uczestnicząc w zajęciach jogi, prywatnych lub w grupach. Bez względu na Twój wiek czy stan zdrowia, każda sesja będzie kolejnym krokiem w kierunku spełnienia tak bardzo pożądanego w naszym współczesnym społeczeństwie!

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.