emocje w biznesie

Skąd brać odwagę do prowadzenia biznesu

Skąd brać odwagę do prowadzenia biznesu i jak osiągać sukcesy pomimo własnego niepokoju oraz ograniczających nawyków i przekonań. Praktycznie o psychologii pozytywnej, treningu optymizmu oraz radzeniu sobie z emocjami – Bartłomiej Filipek.

Cokolwiek chcesz osiągnąć, łatwiej będzie osiągnąć to jak będziesz szczęśliwa! Brzmi banalnie, ale to fakt poparty badaniami w nurcie psychologii pozytywnej. Jak pisze w swoich książkach Shawn Achor skuteczność zawodowa może zwiększyć się od 20 do prawie 50% dzięki temu, że podejmujemy działania i decyzje w dobrym samopoczuciu. Dlatego zanim zabierzemy się do pracy warto zadbać o swój stan emocjonalny.

W momencie gdy stoisz przed dylematem, który powoduje negatywne emocje – najpierw zajmij się nastrojem, dopiero potem mierz się z dylematem. Dokonasz tego nie poprzez bagatelizowanie dylematu, ale podchodząc do sytuacji z zachowaniem dystansu emocjonalnego, z zachowaniem spokoju powiązanego z zaciekawianiem i nadzieją. Uporanie się z emocjami zanim przystąpisz do uporania się z realnym problemem zwiększy Twoją skuteczność.

Jak to osiągnąć?

1) Zauważ nieprzyjemną emocję. Możesz ją też nazwać – sama dla siebie.

2) Przyjmij fakt, że doświadczasz danej negatywnej emocji, z życzliwością.

3) Popatrz na siebie, doświadczającą przykrych emocji, z boku, jak matka, która z wyrozumiałością i współczuciem obserwuję zmagania swojego dziecka i jest gotowa je utulić.

4) Kiedy poczujesz, że przykre emocje słabną, pomyśl, co chciałabyś osiągnąć, jako rezultat swoich wysiłków, albo rozwiązanie problemów. Co byś wtedy czuła? Przypomnij sobie, jak to jest doświadczać tego uczucia. Pozwól sobie poczuć je w ciele.

5) Czując to, co czujesz teraz, sprawdź jakie możliwości dostrzegasz w sprawie, która wcześniej budziła przykre emocje. Jakie działania chcesz podjąć? Zaplanuj kiedy, w jakich okolicznościach je podejmiesz?

Blokowanie emocji

Blokowanie negatywnych emocji nie rozwiązuje problemu – emocje są po to, żeby je przeżyć i przepracować. Nie musimy akceptować wszystkiego co w danej emocji robimy. Oddzielenie się od emocji i spojrzenie na nią jak na emocję kogoś innego, np. naszego wewnętrznego dziecka, pozwala na złapanie odpowiedniego dystansu i bardziej obiektywną ocenę sytuacji. Już samo uświadomienie sobie doświadczanych emocji pozwala zdystansować się do nich i łatwiej podjąć decyzję i działania, albo podjąć decyzję o nie podejmowaniu działań – daje rodzaj przestrzeni i uwalnia od napięcia emocjonalnego.

Jako gatunek ewolucyjnie poświęcamy więcej uwagi zagrożeniom niż szansom, więcej porażkom niż sukcesom. Jesteśmy uwarunkowani na lęki i wyłapywanie zagrożeń. Ważne decyzje warto podejmować w emocjonalnej równowadze – balansując naturalny dla nas pesymizm, ale nie przechylając szali w stronę hurraoptymizmu, bo to może doprowadzić do bagatelizowania zagrożeń. Biorąc jednak pod uwagę fakt naukowo udowodniony, że standardowo czterokrotnie bardziej kierujemy się w stronę pesymizmu – nie ma co obawiać się zbytniego optymizmu i warto go codziennie ćwiczyć.

Trenuj kondycję psychiczną

Tak jak trenujemy dla zdrowia fizycznego, tak warto też potrenować kondycję psychiczną. Proponujemy Ci Trening optymizmu polegający na tym, żeby codziennie zanotować na liście

3 nowe rzeczy za które możesz być wdzięczna, które możesz docenić, z których się cieszysz, a które wydarzyły się w ciągu ostatnich 24 godzin. Kolejnego dnia znajdź kolejne 3, nowe, takie, których jeszcze nie masz na liście. Przeglądając zapisane codziennie „rzeczy, za które jestem wdzięczna” i dopisując do nich nowe uświadomisz sobie, że każdy dzień przynosi dużo pozytywów i mając je w głowie łatwiej będzie niwelować skutki złego nastroju. Po trzech tygodniach codziennego treningu utrwali się mentalny wzorzec a WDZIĘCZNOŚĆ spowoduje biochemiczne konsekwencje w Twoim organizmie.

Czy warto pracować nad poczuciem szczęścia i optymizmem w naszym życiu? Zdecydowanie TAK! Mówi się, że ludzie którzy osiągają sukcesy są szczęśliwi. Ale zgodnie z odkryciami psychologii pozytywnej możemy z całą pewnością stwierdzić, że to ludzie, którzy są szczęśliwi częściej osiągają sukcesy.

Więcej o sztuce bezwysiłkowego podejmowania trafnych decyzji znaleźć można w artykule

Prelegenta Szkoły Rodzenia Biznesu WICCI Poland-India Bartłomieja Filipka:

https://www.linkedin.com/pulse/whole-mind-thinking-sztuka-bezwysi%C5%82kowego-trafnych-decyzji-filipek/

Maja Pyszkowska/Bartłomiej Filipek

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.